Jaka jest najpopularniejsza dyscyplina sportowa? Którą z gier zespołowych uważa się za najpopularniejszą? Jakkolwiek by nie zadać tego pytania, większość z nas powie, że to oczywiście piłka nożna. Najczęściej śledzimy w telewizji, mediach imprezy sportowe dotyczące właśnie wydarzeń rozgrywających się na murawie. Liga Mistrzów, rozgrywki Euro, mundial i wiele innych pierwszo, drugoligowych rozgrywek, na arenie polskiej, czy też międzynarodowej. Według danych, obliczonych przez GUS, w 2016 r. w naszym kraju czynnych było aż 14 858 sportowych klubów. Przyjmuje się, że mogło tam ćwiczyć nawet około miliona osób. Dużo, mało – sami oceńcie.

Legia, czyli złe dobrego początki

Kilka podstawowych informacji o tym sporcie

Piłka nożna stała się dyscypliną olimpijską w 1900 r. W rozgrywkach biorą udział dwie drużyny po 11 zawodników w każdej. Każdy z nich pełni kluczową funkcję, jednak pozycja bramkarza, którego głównym zadaniem jest bronienie, aby piłka nie wpadła do siatki, jest nieoceniona.
To zawodnik, któremu jako jedynemu przysługuje łapanie piłki rękoma podczas meczu, z zaznaczeniem, że może tego dokonać jedynie w swoim polu gry – polu karnym. Ponadto wyróżnia się takich graczy jak: obrońca, napastnik czy pomocnik. Gra piłkarzy polega w głównej mierze na utrzymywaniu piłki w taki sposób, aby nie dostała się do przeciwników, i zdobyciu bramki drużyny przeciwnej. Zabrania się faulowania, czyli zbytniego kontaktu fizycznego między graczami, tj. popychania, szarpania, kopania. Mecz rozpoczyna się i kończy gwizdkiem sędziego, który uważany jest poniekąd za „prowadzącego” mecz.
O historii tego sportu słów kilka
Tak naprawdę początków tej dyscypliny możemy doszukiwać się w futbolu, który popularny był już w czasach celtyckich. Chętnie uprawiali ten sport również Duńczycy czy Normanie. Twierdzi się, że najstarsza wzmianka dotycząca tej dziedziny sportu datowana jest ma rok 1174.
Piłka nożna a świat
FIFA – chyba nie trzeba za bardzo tłumaczyć, czym jest Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej. W wielkim skrócie – zajmuje się ona organizacją rozgrywek piłkarskich, ale również ustala wszelkie przepisy gry. Szacuje się, że należy do niej aż 209 narodowych federacji.