Dziś są to najważniejsze ligi na świecie, do gry w których aspirują wszyscy piłkarze. Podpowiadamy, kiedy powstały główne turnieje piłkarskie:

1. Premier League (Anglia)

Nie powstała ona pod nazwą, którą znamy dzisiaj. W 1888 roku, czyli w oficjalnym roku inauguracji, nosiła nazwę Football League First Division; w 1992 roku zmieniono ją na Premier League.

Ale nie uprzedzajmy faktów. First Division narodziła się pod dyktando FA (Football Association) w 1863 roku, a następnie została powielona w całej Europie. Turniej – najstarszy na świecie – stworzył menedżer Aston Villi William McGregor.

Pierwszymi mistrzami byli Preston North End, a Liverpool był największym zwycięzcą pod starą nazwą. Pod nową nazwą Manchester United stał się najbardziej utytułowaną drużyną, głównie za kadencji sir Alexa Fergusona jako menedżera. Więcej ciekawostek i newsów z Premier League znajdziesz w https://www.premierleague.pl

2. Serie A (Włochy)

Od momentu powstania ta liga również zmieniła swoją nazwę. Wcześniej, w latach 1898-1929, znana była jako „Campionato Italiano di Football”. Pierwszymi mistrzami została Genoa, która powtarzała ten wyczyn przez dwie kolejne edycje. Początki Serie A sięgają 1929 roku, kiedy to piłka nożna stała się we Włoszech profesjonalna. Juventus był jednym z czołowych zwycięzców w początkowym okresie, wraz z A.C. Milan i, później, Interem.

3. La Liga (Hiszpania)

Na początku XX wieku piłka nożna stawała się w Hiszpanii coraz bardziej popularna, dlatego też organizowano różne regionalne puchary czy mistrzostwa. W 1903 roku zorganizowano mistrzostwa Hiszpanii, które zgromadziły drużyny z całej Hiszpanii.

Po zebraniu hiszpańskiej federacji w Madrycie, w 1929 roku postanowiono stworzyć regularny turniej, znany jako Campeonato Nacional de Liga de Primera División. Pierwszym mistrzem została Barcelona, a w kolejnych latach wygrywały także Athletic Bilbao i Real Madryt – wszystkie trzy drużyny bezwzględnie obecne w pierwszej lidze.

W 1984 roku zmieniła nazwę na Liga Nacional de Fútbol Profesional de Primera División; ponownie pierwszym mistrzem została Barcelona. Jednak najlepszym hiszpańskim zwycięzcą jest Real Madryt, który ma na swoim koncie 33 tytuły, wobec 26 dla drużyny z Katalonii.

4. Bundesliga (Niemcy)

Pierwsze mistrzostwa Niemiec rozgrywane były w latach 1903-1933, po utworzeniu Niemieckiego Związku Piłki Nożnej. System ten został zniesiony przez nazistów i zastąpiony przez Gauliga.

W okresie III Rzeszy, tj. w latach 1933-1945, turniej podzielony był na regiony i grupy. Od 1946 do 1948 roku turniej był pogrupowany według strefy podziału kraju: amerykańskiej, francuskiej, brytyjskiej, radzieckiej i berlińskiej.

Następnie w Niemczech rozgrywano dwa równoległe turnieje: Oberliga – Republiki Federalnej Niemiec w latach 1946-1963 – oraz Niemieckiej Republiki Demokratycznej – w latach 1949-1991.

To, co dziś znamy jako Bundesligę, datuje się od 1963 roku; pierwszym mistrzem była Kolonia i rozgrywano ją w Niemczech Zachodnich. W 1991 roku dołączyła reszta kraju i zmieniono nazwę na FuBball-Bundesliga. Najlepszym mistrzem jest Bayern Monachium z 28 tytułami.