Szachy to bardzo stara dyscyplina sportowa, której początki sięgają setek lat wstecz, a która stała się ponownie modna dzięki ogromnemu sukcesowi serialu fabularnego „Gambit Królowej”. Choć jest to sport, który zawsze był popularny, prawda jest taka, że w ostatnich latach stracił na popularności ze względu na rozwój urządzeń elektronicznych i Internetu. Wiele dzieci prawie nie słyszało o szachach. Jest to sport o ogromnych korzyściach dla mózgu i zdrowia, o których dzieci powinny wiedzieć.

Korzyści z gry w szachy

Wszyscy eksperci są zgodni, że szachy to bardzo korzystne zajęcie dla mózgu. Jeśli chodzi o niektóre korzyści zdrowotne wynikające z gry w szachy.

  1. Jest to sport, który pomaga wykorzystać pamięć.
  2. Cały czas wymaga uwagi.
  3. Pomaga wzmocnić koncentrację.
  4. Rozwija myślenie analityczne.

Wszystkie te elementy pomagają w ćwiczeniu aktywności mózgu i znacznie ją poprawiają. Ponadto liczne badania wykazały, że szachy pomagają mózgowi pracować jako całość, co jest bardzo korzystne dla jego zdrowia. Z tego względu jest to także dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zachować bystrość podczas meczów piłki nożnej, o której piszemy również na https://www.walbrzychinfo.pl.

Szachy pomagają zapobiegać chorobie Alzheimera

Niestety, choroba Alzheimera jest nadal chorobą, na którą nie ma lekarstwa ani skutecznego leczenia. Istnieją jednak dość wiarygodne badania, które twierdzą, że gra w szachy może pomóc w spowolnieniu postępu choroby. Szachy to sport umysłowy, który doskonale nadaje się do zapobiegania tak poważnej chorobie, jaką jest choroba Alzheimera.

Szachy i inne gry umysłowe

Szachy, podobnie jak inne gry umysłowe, doskonale nadają się do ćwiczenia pamięci i umysłu. Eksperci podkreślają, że szachy, jako gra umysłowa, pomagają stymulować poznawczą część mózgu. Prawdą jest również, że gra w szachy może pomóc dzieciom w zaakceptowaniu norm i zasad narzuconych przez dorosłych. Wykazano również, że dzieci, które regularnie grają w szachy, czytają znacznie lepiej niż dzieci, które nie grają w szachy. Szachy pomagają w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich.
Dużą różnicą między szachami a innymi grami umysłowymi jest to, że tworzą one osobistą więź między dwoma graczami. Dochodzi do interakcji społecznej, która jest korzystna dla obu osób. Jest to idealne miejsce do spotkań towarzyskich zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Podsumowanie

Uprawianie sportu, takiego jak szachy, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Najbardziej rozwinięty i wzmocniony jest obszar mózgowy. Szachy wzmacniają pamięć i koncentrację osoby, która je uprawia. Teraz gdy jest to modne dzięki sukcesowi wspomnianego serialu, nadszedł dobry moment, by zachęcić dzieci do wyrobienia sobie wspaniałego nawyku gry w szachy.