Od momentu rozpoczęcia rozgrywek w 1955 roku, pod nazwą Puchar Europy, Liga Mistrzów rozwijała się i dostosowywała do czasów, stając się punktem odniesienia jako rozgrywki nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Tysiące chwil przeżytych w Lidze Mistrzów zapisało się w historii i sprawia, że nie sposób nie czuć pasji za każdym razem, gdy przed meczem odgrywany jest hymn. Po ponad 65 latach rozgrywek Liga Mistrzów kryje w sobie szereg ciekawostek, o których pewnie nie wiedzieliście, a zasługują na to, by je przytoczyć:

Jak narodziła się Liga Mistrzów?

Zawody zostały stworzone przez dziennikarza Gabriela Hanota z magazynu L’Equipe, aby zgromadzić mistrzowskie kluby z całej Europy. Jacques Goddet, dyrektor L’Equipe, dostrzegł przyszłość w tym pomyśle i zaczął go rozwijać wraz z prezesem Realu Madryt, Santiago Bernabeu. W związku z tym Real Madryt zawsze był blisko związany z historią turnieju.

Hymn Ligi Mistrzów

Hymn został stworzony przez Tony’ego Brittena w 1992 roku, zainspirowany utworem „Zadok, the priest” niemieckiego kompozytora Händla. Teksty są napisane w trzech oficjalnych językach UEFA: angielskim, niemieckim i francuskim.

Co się stało ze starym trofeum?

W pierwszych edycjach turnieju przyznawano trofeum, które niewiele przypominało to, które jest przyznawane obecnie. Zmiana ta nastąpiła w 1967 roku, po tym jak UEFA przekazała pierwsze trofeum Realowi Madryt i została zobowiązana do wyprodukowania nowego. Jedno z najsłynniejszych trofeów na świecie zostało wykonane przez Jördga Stadelmana, znanego jubilera ze szwajcarskiego miasta Berno. Liga Mistrzów przechodzi ciągłe transformacje, ostatnio zmieniono również format rozgrywek, o czym możesz przeczytać tutaj.

Kiedy strzelono najszybszą bramkę w historii?

Roy Makaay miał zaszczyt strzelić najszybszą bramkę w historii Ligi Mistrzów przeciwko Realowi Madryt w 2007 roku w rekordowym czasie 10,12 sekundy.

Kto jest najmłodszym strzelcem gola w rozgrywkach?

Był na boisku zaledwie od 90 sekund, kiedy piłkarz FC Barcelony Ansu Fati strzelił gola, który uczynił go najmłodszym zawodnikiem, który zdobył bramkę w historii Ligi Mistrzów w wieku 17 lat i 40 dni. Gol ten miał miejsce w grudniu 2019 roku w meczu pomiędzy Barceloną a Interem Mediolan.

Kto jest najstarszym zawodnikiem, który zdobył bramkę?

Ten zaszczyt przypada Francesco Tottiemu, ikona Romy zdobyła bramkę w Lidze Mistrzów w wieku 38 lat i 59 dni przeciwko CSKA Moskwa w listopadzie 2014 roku.

Który piłkarz wygrał Ligę Mistrzów z największą liczbą różnych drużyn?

Clarence Seedorf jest zawodnikiem, który wygrał Ligę Mistrzów z największą liczbą drużyn. Holenderski pomocnik wygrał turniej z Ajaxem (94/95), Realem Madryt (97/98) i AC Milan (02/03 i 06/07).